Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | CSK Series |
| Model | CSK850 PRO ATX3.1 |
| Maximum Power | 850W |
| 80 Plus Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Colour | Black |
| Fan | 120mm Silent Fan |
| Modular Design | Semi-Modular |
| Connectors | |
| 24 Pin ATX | 1x 24-Pin Motherboard Connector |
| EPS (CPU) | 2x 8(4+4)-Pin CPU Connectors |
| PCIe | 4x 8(6+2)-Pin PCIe Connectors |
| 12VHPWR | 1x 16-Pin PCIe 5.1 12V-2x6 (600W) Connector |
| SATA | 6x SATA Connectors |
| Four-Pin Peripheral | 3x Molex Connectors |
| Cable Length | |
| 24 Pin ATX | 1x 550mm Cable |
| EPS (CPU) | 2x 650mm Cables |
| PCIe | 2x 600mm + 100mm Cables |
| 12VHPWR | 1x 500mm Cable |
| SATA | 2x 450mm + 120mm + 120mm Cables |
| Four-Pin Peripheral | 1x 450mm + 120mm + 120mm Cable |
| Input | |
| Input Voltage | 200V-240V |
| AC Input Current | 5A Max |
| Input Frequency Range | 50Hz |
| Output | |
| Rail | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5VSB |
| Max Output | 18A, 18A, 70.8A, 0.3A, 3A |
| General | |
| Power Good Signal | 100ms - 150ms |
| Safety Certification | OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP, SIP, NLO |
| Regulatory | TUV / CB / RCM / CE / BIS / UKCA / KC |
| Dimensions | 140mm x 150mm x 86mm |
| Net Weight | 1.95 Kg |
| Gross Weight | 2.47 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
Stock Coming SoonR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,599.00
R8,699.00
Save: R 900!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,799.00
R5,499.00
Save: R 3,300!
























