Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
ASUS Prime 750W 80 Plus Bronze Non-Modular ATX Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
ASUS AP-750G Prime 750W 80 Plus Gold Fully Modular White Desktop ...
In stock with WootwareR2,730.00
R1,699.00
Save: R 1,031!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | EARTHWATTS GOLD |
| Model | EA750G PRO |
| Wattage | 750 W |
| Modularity | Semi-Modular |
| Efficiency | 80 Plus Gold Certified |
| Output | |
| 12V Rail Rating | 62A |
| Total | 744W |
| Connector Quantity | |
| 6+2 PCI-E | 4x |
| SATA | 8x |
| Molex | 3x |
| 4 4-Pin ATX/EPS | 2x |
| 24-Pin | 1x |
| Fan | |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Type | Silence - Whisper Quiet |
| General | |
| Output for Maximum CPU and GPU Support | 99% +12V |
| Compliance | ATX12V 2.4 |
| Features | Multi-GPU Support |
| PhaseWave Design - Server-Class Full-Bridge LLC Design with a Synchronous Rectification Based on a DC-DC Topology | |
| Thermal Manager - Advanced Low Voltage Fan Control for Optimal Heat and Noise Management | |
| High-Performance Japanese Capacitors Ensure Tightest DC Stability and Regulation | |
| CircuitShield - Full Suite of Industrial Grade Protections: | |
| Over Current Protection (OCP) | |
| Over Voltage Protection (OVP) | |
| Under Voltage Protection (UVP) | |
| Short Circuit Protection (SCP) | |
| Over Power Protection (OPP) | |
| No Load Operation (NLO) | |
| Brown-Out Protection (BOP) | |
| Over Temperature Protection (OTP) | |
| Surge & Inrush Protecion (SIP) | |
| Certifications | UL, FCC, cTUVus, RoHS, ErP Lot 6: 2013 |
| Dimensions | 150 x 140 x 86 mm |
| Weight | 2.24 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 7 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
























