Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | ORBIT Case Fan Series |
| Model | ORBIT ARGB Black Triple Pack |
| Dimensions | 120mm x 120mm x 28mm |
| Colour | Black |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Materials | High Quality Plastic |
| Performance | |
| Speed | 200 - 2000 RPM ±10% |
| Airflow | 0.48 - 66.72 CFM |
| Static Pressure | 0.02 - 2.06 mm-H2O |
| Sound Level | 18 - 31 dB(A) |
| Power | |
| Power Draw | 0.35A @ 12V (4.2W) per fan |
| Connector | 4-pin PWM header |
| RGB | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin (5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5VDC |
| LED Power Consumption | 1A @ 5V (5W) per fan |
| General | |
| Weight | N/A |
| Controller Compatibility | Compatible with any PWM controller or motherboard with PWM headers |
| Compatible with any ARGB controller or motherboard with 3-Pin 5V ARGB headers | |
| Supports ASUS Aura, Gigabyte RGB Fusion, Biostar Vivid LED | |
| Supports MSI Mystic Light, ASRock Polychrome | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Antec ORBIT ARGB 120mm 2000 RPM PWM Black Case Fan - Triple Pack - Ruan, 8 December 2025
These fans came in good packaging. Wootware was obviously legends with their support and the fast shipping. Cant wait to use these in my new build, I ended up ordering 3 pairs of these. 2 Packs are going into the case, and then 1 pack is going on my AIO.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
NZXT RF-U42HF-B1 F420 RGB Core 420mm Single Frame Black Case Fan
In stock with WootwareR1,549.00
R799.00
Save: R 750!









