Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | CPU Tower Coolers |
| Model | Freezer 36 Black (ACFRE00123A) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 4x 6mm PCS copper |
| Intel Socket Support | LGA1851, LGA1700 |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| TDP Support | N/A |
| Case Clearance | 159mm |
| RAM Clearance | 46mm |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 200 - 1800 RPM ± 10% |
| Fan Airflow | Up to 56.3 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.20 mmH20 |
| Fan Noise | N/A |
| Fan Connector | 4-pin PWM (daisy-chain) |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.1A (per fan) |
| Fan Power Consumption | 1.2W (per fan) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 126 × 104 × 159mm (W x D x H) |
| Weight | 0.890kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!









