







| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | AIR 5400 Series |
| Model | AIR 5400 LX-R Black (CC-9011320-WW) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Panoramic Hinged Tempered Glass, bottom mesh vented intake, mesh right side panels |
| Front I/O | 1x USB 20Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | E-ATX (305 x 277mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7x Horizontal PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 3.5" Drive Bay |
| 2x 2.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 470 x 340 x 467mm (D x W x H) |
| Weight | 13.92kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Side | N/A |
| Top | N/A |
| Bottom | 3x Pre-Installed Corsair iCUE LINK LX-R ARGB PWM Reversed Black Fans (Bottom Intake) |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans |
| Side | N/A |
| Top | 3x 120mm Fans |
| Bottom | 3x 120mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | 360mm, 240mm support |
| Side | N/A |
| Top | 360mm support |
| Bottom | 360mm, 240mm support |
| Rear | 120mm support |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 180mm |
| GPU Length Limitation | Up to 360mm |
| PSU Length Limitation | Up to 200mm |
| Cable Management | Yes, Corsair RapidRoute 2.0 Cable Management with 134mm clearance |
| General | |
| Dust Filters | Front, bottom, top dust filters |
| Chassis Lighting | Yes, Corsair iCUE LINK LX-R ARGB PWM fans support Corsair iCUE LINK ecosystem. |
| Pre-Installed iCUE LINK System Hub supports Corsair iCUE Software controls (Windows Only). | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- This is the Innovation we needed - Farhan, 19 March 2026
Was struggling to keep playing on demanding games with my dual chamber but with this, I've dropped 10 degrees on my GPU and CPU and my gosh this thing WORKS!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,699.00
Save: R 400!
Lian Li G99.V100RX.01 Vector V100 Tempered Glass Black Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.V100RW.01 Vector V100 Tempered Glass White Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,499.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Corsair CP-9020302-WW RM650e 650W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully Mod...
Contact for AvailabilityR2,077.00
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,699.00
R11,799.00
Save: R 3,900!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
























