Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | QL Series |
| Model | QL120(CO-9050104-WW) |
| Fan Size | 120mm x 25mm |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Flow Type | Static Pressure |
| LED Colour | RGB |
| Speed | 1500 ±10% RPM |
| Sound Level | 26 dBA |
| Power Draw | 0.30 A |
| Static Pressure | 1.55 mm-H2O |
| Fan Airflow | 41.8 CFM |
| Operating Voltage | 6V - 13.2V |
| Features | PWM Control |
| Compatible with Corsair iCUE | |
| Four Lighting Zones | |
| 34 LEDs Per Fan | |
| Semi-Transparent Fan Blade | |
| Low-Noise Operation | |
| Built-in Corner Rubber Dampers | |
| Package Contents | 3x Corsair QL120 RGB Fan |
| 12x Mounting Screws | |
| 1x Corsair Lighting Node CORE | |
| 1x Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- AMAZING - Alex, 17 February 2021
Bought these fans in conjunction with a new case.
These fans are just amazing, installation was easy although it can be abit messy with all the cables but once that is sorted its just beautiful to watch them spin up with the LED's
On balanced setting they are audible but using custom curves they are completely silent. GPU temps also dropped by 5-8C.
Very Very impressed.
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









