Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | RX Case Fan Series |
| Model | RX140 RGB Black (CO-9051019-WW) |
| Dimensions | 140mm x 140mm x 25mm |
| Colour | Black |
| Bearing Type | Magnetic Dome Bearing |
| Performance | |
| Speed | 300 - 1700 RPM ±10% |
| Airflow | 18.1 – 95.7 CFM |
| Static Pressure | 0.15 - 3.79 mm-H2O |
| Sound Level | 10 - 36 dBA |
| Power | |
| Power Draw | 0.7A @ 12V (8.4W) per fan |
| Connection cable | 4-pin iCUE Link |
| Advanced Features | |
| Temperature Sensor | N/A |
| PWM Control | Yes, requires iCUE software & iCUE Link System Hub controller |
| RGB LEDs | Yes, 8 individual RGB LEDs, with RGB side lighting panel |
| General | |
| Weight | 0.17kg |
| Controller Compatibility | Compatible with Corsair iCUE Link System Hub controller |
| Box Contents | 1x RX140 RGB Fan |
| 1x Active Connector | |
| 1x Passive Connector | |
| 1x iCUE LINK Cable, 135mm, Slim-Slim Cable Head | |
| 4x QuikTurn Mounting Screws | |
| 2x Decorative Plates | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
NZXT RF-U36HF-B1 F360 RGB Core 360mm Single Frame Black Case Fan
In stock with WootwareR1,449.00
R699.00
Save: R 750!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









