Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
ASUS Prime 750W 80 Plus Bronze Non-Modular ATX Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Deepcool |
| Series | Power Supplies |
| Model | PF700 |
| Type | ATX12V V2.4 |
| Product Dimensions | 150×140×86mm (W x L x H) |
| 80PLUS Certifications | 230V EU White |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Bearing | Hypro Bearing |
| Topology | Active PFC Double tube forward |
| Capacitors | Taiwan bulk capacitor |
| Power Good Signal | 100-500ms |
| Hold Up Time | ≥12ms(75% Load) |
| Efficiency | ≥85% Under Typical Load(50% Loading) |
| Protection | OPP/OVP/SCP |
| Operation Temperature | 0-40°C |
| Regulatory | CB/CCC/CE/UKCA/EAC/RCM |
| Erp Regulation | ErP 2010 |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Main Power Connector 24 (20 + 4)Pin | 1 |
| EPS 12V Connector 8 (4 + 4)Pin | 1 |
| PCI-E (6 + 2)Pin x2 | 2 |
| SATA x3 + 4Pin Peripheral x1 | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Quality PSU at a decent price - WB, 18 May 2025
This thing is silent, and produces the power required for a mid-level gaming rig/workstation combo, with some to spare. Very happy and highly recommended at this price.
- GREAT product! - Clinton , 2 April 2025
This is a decent quality entry level PSU, it's the second one i have purchased. Highly recommend this unit for this price/value. Never try save costs on your PSU!
- White isn't that bad, very budget-friendly - Laone, 6 January 2025
Bought this in hopes to upgrade the GPU from an RTX 4060 to a 4070 Ti Super at a later stage or something similar. I still have to see which as this leaves a great overhead for upgradability, especially for that output and the price. My only concern was the White Certification, but it has taken care of me to not worry about it anymore, it kicks back up immediately even after power cuts and does not seem to produce any problems for me or any component. It doesn't however, include a SA power cord and instead uses a the 2 pin one, which I am not sure if it can boot it up as Wootware recommends to buy one separately, and then they add another one which adds to my confusion as now I am sitting on a couple of kettle cords ready for any kettle that comes along. Otherwise it is very budget friendly with a compact design.
- As expected - Bokang, 17 April 2024
The tolerance is perfect. It's dead silent and very stable, even with an overclocked GPU and CPU. I'm not using the full 700W so your experience might be different with higher demand but I like it just fine. It looks good and works great
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,299.00
Save: R 700!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR14,499.00
R11,999.00
Save: R 2,500!
























