Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CPU Tower Coolers |
| Model | AK400 DIGITAL SE (R-AK400-BKADMN-GJD) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 4x 6mm PCS |
| Intel Socket Support | LGA 1851, 1700, 1200, 115x |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| Case Clearance | 157mm |
| RAM Clearance | Up to 63mm |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 500 - 1850 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 68.99 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.19 mmAq |
| Fan Noise | >28dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.12A |
| Fan Power Consumption | 1.44W |
| RGB Lighting | |
| RGB Type | Addressable RGB with Status LED Display |
| RGB Connector | 3-Pin 5V with 9-Pin USB 2.0 |
| RGB Voltage | 5V DC |
| RGB Power Consumption | 1.75W |
| General | |
| Colour | Black with Nickel |
| Dimensions | 126 × 97 × 157mm (W x D x H) |
| Weight | 0.812kg |
| Platform Support | DeepCool Setup Utility supports Windows 10 and later |
| ARGB lighting supports all major motherboard RGB headers and software | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Buy this - Jade, 27 February 2026
Had a stock cooler for my Core i5 12400. On idle my temps were 50 degrees, when playing arc Raiders it hit 85 degrees. Digital display showing the temp and CPU utilization is just EPIC. Temps now at idle are 31-33 Degrees, when playing arc raiders and High graphics at 1440P came down to 60 Degrees.
Super easy installation. Thermal paste as been pre-applied for you. What more could one ask for.
Customers Who Bought This Also Bought
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!











