| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CC560 Series |
| Model | R-CC560-BKAMA4-G-2 |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | SPCC Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 2x Front-Panel USB 3.0 5Gbps Type-A Port |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 3.5" Drive Bays |
| 2 + 1 2.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX PS2 |
| Dimensions | 432mm x 215mm x 483mm (D x W x H) |
| Weight | 5.7Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x DeepCool 120mm ARGB Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| PSU Shroud | N/A |
| Rear | 1x DeepCool 120mm ARGB Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 3x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360 mm Radiator |
| Top | 120/140/240/280 mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 165mm |
| GPU Length Limitation | 370mm |
| PSU Length Limit | Up to 170mm |
| General | |
| Dust Filters | Yes, 1x Top magnetic dust filter |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Good. - Louise, 23 March 2026
Very happy with the product and the delivery service. It arrived on time, packaged, and exceeded my expectations in quality, reliability, and performance, making the purchase completely worthwhile and satisfying.
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
























