| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CC560 Series |
| Model | CC560 V2 Black (R-CC560-BKGAA4-G-2) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Acrylic Side Panel |
| Front I/O | 1x Top-Panel USB 5Gbps Type-A Port |
| 1x Top-Panel USB 2.0 Type-A Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bay (Behind motherboard tray) |
| 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 432 x 483 x 215 mm (D x H x W) |
| Weight | 7.2kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x DeepCool 120mm Blue LED Fans |
| Top | N/A |
| Rear | 1x DeepCool 120mm Blue LED Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 3x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360mm Radiator |
| Top | 120/140/240mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| PSU Shroud | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 165mm |
| GPU Length Limitation | 370mm |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 170mm (with drive cage installed) |
| General | |
| Dust Filters | Yes, 1x Top magnetic dust filter |
| Chassis Lighting | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great entry level case - Aadil, 5 February 2026
Decent case with four fans as standard. LEDs are blue only. Not an issue for me. Sleek understated design
- Deepcool case - Ben, 24 July 2025
Decent looking case. One issue is that only after receiving the PC I found out that the fan lights cant be turned off, not a major issue but would have been a nice option to have.
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
























