AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | PF Power Supply Series |
| Model | R-PF500D-HA0B-EU |
| ATX Version | ATX12V 2.4 |
| Modularity | Non-Modular |
| Continuous Power | 500W |
| Power Good Signal | 100 - 500ms |
| Hold Up Time | >16ms (75% loading) |
| Expected Lifetime | Up to 100,000 Hours |
| Power | |
| Rated Efficiency | ≥ 85% efficienty with typical load (50% Loading) |
| Certifications | 80 Plus 230V EU White Certified |
| Protections | OPP/OVP/SCP/UVP |
| Multi-GPU Ready | Yes |
| Cables | 1x 24-Pin ATX 12V Cable (550mm) |
| 1x 8-Pin (4 4) EPS 12V CPU Cables (610mm) | |
| 1x 8-Pin (6 2) PCIe Twin-Head Cable (510 150mm) | |
| 6x SATA Connectors | |
| 2x Molex Connectors | |
| Fan | |
| Fan Size | 120mm |
| Bearing Technology | Fluid Hydraulic Bearing |
| Zero RPM Quiet Mode | N/A |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 140 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Weight | 1.7kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Budget PSU - Sufiii, 11 March 2026
Bought this 500W PSU to pair with my budget gaming components, and it works perfectly. So far I’ve had no issues at all. I also like the blue-accented power switch, and it comes with flat black cables which makes cable management a bit nicer.
The only downside is that you need to get the South African power cable separately, but it’s not a big deal. Overall, it’s a good product and I’m happy with it. - Good PSU - Cybert, 14 September 2025
Bought this power supply to power a decent gaming pc and it is quiet and good for it's size. Definitely recommend for someone who looks to purchase one for themselves.
- Money well spent - Plamedi, 17 October 2024
The best kind of psu, one you can forget is there. Has worked out the box since I got it, and have no issues with it. You get what you pay for, you non-modular? check. Black? check. Can power a small gaming rig without issues? double check. Would recommend to anyone who's pc is in the 500W power range.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,545.00
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,099.00
Save: R 900!




















