Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | CABLE LENGTH |
| ATX CABLE | 1x 550mm |
| EPS CABLE | 1x 600mm |
| PCIE CABLE | 1x 550mm, 670mm |
| SATA CABLE | 2x 450mm, 570mm, 690mm |
| FOUR-PIN PERIPHERAL CABLE | 1x 450mm, 570mm, 690mm (f) |
| FLOPPY ADAPTER | 1x 120mm |
| AC POWER | 1x 1200mm (m) |
| MODULAR CABLE TYPE | No | CONNECTOR QUANTITY |
| 24 PIN ATX | 1x |
| EPS (CPU) | 1x 8pin (4+4) |
| PCIE | 2x 8pin (6+2) |
| SATA | 6x |
| FOUR-PIN PERIPHERAL | 3x |
| FLOPPY | 1x | ADDITIONAL DETAILS |
| OPERATING TEMPERATURE | 0° to 50° C |
| JAPANESE CAPACITORS | No |
| ECO MODE | No |
| MTBF | 100,000 Hours |
| NET WEIGHT | 4 lbs |
| SIZE | 85mm (H) x 150mm (W) x 140mm (L) |
| APPROVALS | TUV, cUL, UL, CE, FCC, WEEE, RoHS | Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement |
| FAN SIZE / BEARING | 120mm Sleeve Bearing | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
In stock with WootwareR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!




















