Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
ASUS Prime 750W 80 Plus Bronze Non-Modular ATX Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
ASUS AP-750G Prime 750W 80 Plus Gold Fully Modular White Desktop ...
In stock with WootwareR2,730.00
R1,699.00
Save: R 1,031!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | SuperNOVA 750 GT |
| Model | 220-GT-0750-Y3 |
| Maximum Power | |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| 90% or Higher Typical | |
| Colour | Black |
| Fan | 135mm |
| Fluid Dynamic Bearing | |
| Modular Design | Fully Modular Design |
| Connectors | |
| 24 Pin ATX | 1x |
| EPS (CPU) | 2x 8pin(4+4) |
| PCIe | 4x 8pin(6+2) |
| SATA | 6x |
| Four-Pin Peripheral | 3x |
| Floppy | 1x |
| Cable Length | |
| ATX Cable | 1x 600mm (m) |
| EPS Cable | 2x 700mm (m) |
| PCIe Cable | 2x 700mm, 850mm (m) |
| SATA Cable | 2x 550mm, 650mm, 750mm (m) |
| Four-Pin Peripheral Cable | 1x 550mm, 650mm, 750mm (m) |
| Floppy Adapter | 1x Molex to FDD Adapter |
| AC Power | 1x 1500mm (m) |
| Input | |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| AC Input | 10-5A |
| Input Frequency Range | 60/50Hz |
| Output | |
| Rail | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| Max Output | 20A, 20A, 62.5A, 0.3A, 3A |
| General | |
| ECO Mode | Auto |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Safety Certification | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, CCC, WEEE, RoHS |
| Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement | |
| Dimensions | 86 x 150 x 150 mm |
| Weight | 2.54 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 7 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Excellent power supply with questionable cabling - Willem, 31 January 2022
The PSU has worked from the first switch on effortlessly. Quiet thus far.
The CPU to MotherBoard power cable is highly questionable, which requires blindly struggling the split end into the motherboard event though the pinout looks incorrect. Plug, play and pray it works. It does, but it seems wrong. A single proper cable for the CPU would be appreciated from the manufacturer.
But all in all, a great power supply. Backed up by testing by GamerNexus for overload.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
























