Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,499.00
Save: R 1,000!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | North Series |
| Model | North Chalk White Mesh (FD-C-NOR1C-03) |
| Physical Details | |
| Colour | Chalk White |
| Materials | Powdercoated Steel |
| Walnut Wood | |
| Steel mesh | |
| Side Panel | Full mesh side panel with support frame |
| Front I/O | 1x USB 5Gb/s Type-C Port (Front) |
| 2x USB 5Gb/s Type-A Ports (Front) | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Front Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | ATX / Micro-ATX / Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7 Horizontal |
| Drive Bays | 2x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bays |
| 2x 2.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 447 x 215 x 469mm (L x W x H) |
| Weight | 7.6kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x Fractal Aspect 140mm Fans |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Left Side | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan (Bonus 80mm Fan Mount on PCI Slots) |
| Left Side | 2x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360mm Radiator (151mm max width) |
| Top | 120/140/240mm Radiator (122 max width) |
| Rear | 120mm Radiator |
| Radiator Clearance Issues | Top-mount 240mm radiator limits the height of RAM modules and any motherboard features (heatsinks, fans) to 35mm or less. |
| A 360x30mm front, 240x30mm top, and 120mm rear configuration is supported with standard 25mm fans. | |
| North configuratons with the mesh side panel can optionally support side-mount fans on a removable bracket. | |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | 30mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 145mm with Fan Bracket (Mesh version only) |
| 170mm without Fan Bracket (Mesh version only) | |
| GPU Length Limitation | 355mm with front mounted fans |
| 355mm without front mounted fans | |
| GPU Width Limitation | 145mm with Fan Bracket in middle or lowest positions (Mesh version only) |
| Cable Management | Yes, Integrated cable straps |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Front, Top, PSU (Bottom) |
| Fan Controls | Yes, integrated PWM Fan hub |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fantastic - Heinrich, 7 August 2023
This might be the first truly beautiful computer case I've owned or seen. Nice and compact while still fitting in a 3080 and 360 mm Rad with relative ease. Love it.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
























