Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
Lian Li G99.LAN217INFW.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Whi...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,299.00
Save: R 700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | North Series |
| Model | North XL Chalk White TG Clear (FD-C-NOR1X-04) |
| Physical Details | |
| Colour | Chalk White |
| Materials | Powdercoated Steel |
| Walnut Wood | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass |
| Front I/O | 1x USB 3.1 Gen2 5Gb/s Type-C Port (Front) |
| 2x USB 3.0 5Gb/s Type-A Ports (Front) | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Front Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | E-ATX (330mm) / ATX / Micro-ATX / Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7 Horizontal |
| Drive Bays | 2x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bays |
| 2x 2.5" Dedicated Drive Bays | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 503 x 240 x 509mm (L x W x H) |
| Weight | 9.5kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Fractal Design Aspect 140mm PWM Fans |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm or 3x 140mm Fans |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm or 2x 180mm Fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360/420mm Radiator |
| Top | 120/140/240/280/360mm Radiator |
| Rear | 120/140mm Radiator |
| Radiator Clearance Issues | A 420x30mm front, 280x30mm top, and 140mm rear configuration is supported with standard 25mm fans. |
| A 360x60mm front and 360x45mm top configuration is supported. | |
| A 420mm front and 360mm top configuration is NOT supported. | |
| North XL configuratons with the mesh side panel can optionally support a side-mounted 280x30mm radiator. | |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | 29mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 185mm |
| GPU Length Limitation | Up to 413mm (with Front Fan) |
| Up to 380mm (with 420/360 mm Front Radiator) | |
| PSU Max Length | Up to 290mm (1x HDD Tray) |
| Up to 175mm (2x HDD Tray) | |
| Cable Management | Yes, Integrated cable straps |
| General | |
| Dust Filters | Front, PSU |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- If class could be put into a case - Drikus, 12 March 2026
Super easy to maintain cables, really well airflow, plenty of room for really big GPU's, it looks stylish and it's airflow is great! I love that it has black on the inside, you have that unique white case without the hassle of dealing with a dirty looking white case
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
























