Customers Who Viewed This Product Purchased
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Ridge Series |
| Model | Ridge Mini-ITX Black PCIe Gen4 (FD-C-RID1N-11) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Powdercoated Steel |
| Organic Woven Fabric | |
| Side Panel | Ventilated Side panels |
| Front I/O | 1x USB 5Gb/s Type-C Port (Front) |
| 2x USB 5Gb/s Type-A Ports (Front) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Headphone & Microphone) | |
| Motherboard Support | Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 3x Vertical |
| Drive Bays | 4x 2.5" 7.0mm Drive Bays |
| PSU Support | SFX-L |
| Dimensions (Vertical) | 374 x 110 x 395 mm (D x W x H) |
| Dimensions (Horizontal) | 360 x 375 x 115 mm (W x D x H) |
| Dimensions (Feet & Stand Removed) | 355 x 95 x 375 mm (D x H x W) |
| Weight | 4.3kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | N/A |
| Side | 2x Fractal Aspect 140mm Fans |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Top | 3x 80mm Fans |
| Side | 2x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Rear | N/A |
| Radiator Support | |
| Top | N/A |
| Side | Up to 280mm (No GPU), 120mm with GPU |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | 13.8mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 70mm |
| GPU Max Length | 325 mm with SSD installed |
| 335 mm without SSD installed | |
| GPU Max Height | 125 mm with top fan(s) installed |
| 137 mm without top fan(s) installed | |
| GPU Max Thickness | 57 mm with 2x 140 mm fans installed |
| 82 mm without side fans | |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | N/A |
| Fan Controls | N/A |
| GPU Vertical Mount | Yes, with included Certified PCIe Gen4 Riser Cable |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-RS5K Ripjaws S5 32GB (2x16GB) DDR5-600...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,199.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Stock Coming SoonR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 W AMD B850 Ryzen Socket AM5 Whit...
In stock with WootwareR7,499.00
R4,499.00
Save: R 3,000!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
ARCTIC ACFRE00178A Liquid Freezer III Pro 240mm AIO Black CPU Coo...
Contact for AvailabilityR2,266.00
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,799.00
Save: R 1,200!





















