| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | WINDFORCE MAX OC 8G |
| Model | GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G (GV-N5060WF2MAX OC-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5060 |
| Chipset Manufacturer | Nvidia |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Core Clock | 2512 MHz |
| CUDA Cores | 3840 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1b |
| 1x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | WINDFORCE Cooling System |
| Hawk fan | |
| Server-grade Thermal conductive gel | |
| Reinforced structure | |
| Copper Plate & Composite Copper Heat Pipe | |
| Screen Cooling | |
| 3D Active Fan | |
| 5th Generation Tensor Cores | |
| 4th Generation Ray Tracing Cores | |
| NVIDIA DLSS 4 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| Multi Frame Generation | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| RTX Remix | |
| 9th Gen NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| 6x Gen NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 40mm |
| Dimensions | 199mm x 116mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Simply perfect! - Jordan, 17 November 2025
I am coming from integrated graphics so the difference is Night and day. Happy about the upgrade path from Pcie 3.0 to 5.0. That said, Pcie 3.0 seems fine and my games run amazing. The Graphics card looks nice and uniformed in my PC case. Very solid buying experience from Wootware as always. Service was impeccable. Thank you so much.
Zotac GeForce RTX 5060 Twin Edge ZT-B50600E-10M 8GB GDDR7 128-bit...
In stock with WootwareR11,999.00
R7,199.00
Save: R 4,800!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Gigabyte GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G GV-N5060WF2MAX OC-8...
In stock with WootwareR7,799.00
R6,999.00
Save: R 800!
Gigabyte GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G GV-N5060GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR8,499.00
R7,199.00
Save: R 1,300!
PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan OC VCG50608DFXPB1-O 8GB GDDR7 128-b...
In stock with WootwareR11,499.00
R6,999.00
Save: R 4,500!
Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE MAX OC 8G GV-N5060EAGLEMAX OC-8GD...
In stock with WootwareR8,249.00
R7,199.00
Save: R 1,050!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
























