Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING Series |
| Model | GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G (GV-N5060GAMING OC-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Boost Clock | Up to 2595 MHz |
| CUDA Cores | 3840 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1a | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4x simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Gigabyte WINDFORCE 3X Cooling System with Hawk Fans |
| Gigabyte AI TOP Utility | |
| Server-Grade Thermal Conductive Gels & Composite Metal Grease | |
| Gigabyte Dual BIOS | |
| Gigabyte Control Center | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-pin PCI PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 281 x 119 x 40mm (L x W x H) |
| RGB | Yes, supports Gigabyte RGB Fusion |
| Boxed Accessories | Quick guide |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Zotac GeForce RTX 5060 Twin Edge ZT-B50600E-10M 8GB GDDR7 128-bit...
In stock with WootwareR11,999.00
R7,199.00
Save: R 4,800!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Gigabyte GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G GV-N5060WF2MAX OC-8...
In stock with WootwareR7,799.00
R6,999.00
Save: R 800!
PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan OC VCG50608DFXPB1-O 8GB GDDR7 128-b...
In stock with WootwareR11,499.00
R6,999.00
Save: R 4,500!
Gigabyte GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G GV-N5060GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR8,499.00
R7,199.00
Save: R 1,300!
Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE MAX OC 8G GV-N5060EAGLEMAX OC-8GD...
In stock with WootwareR8,249.00
R7,199.00
Save: R 1,050!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
























