Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
Stock Coming SoonR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Features 


Product Description
Additional Information
Reviews (0)



| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FSP |
| Model | H2-400 |
| Series | Hexa+ | Specifications |
| Model | H2-500 |
| Rated Output Power | 500W |
| Form Factor | ATX 12V V2.4 & EPS 12V V2.92 |
| Input Voltage | 200-240Vac |
| Input Current | 3A |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| PFC | Active PFC (>0.9 typical) |
| Efficiency | Meet 80% @ Typical Load |
| Fan Type | 120mm Quiet Fan |
| Dimensions(Lx W x H) | 150 x 165 x 86 mm |
| Operation Temp. | 0~40°C / 32°F~104°F |
| Protection | OVP/OCP/SCP |
| Safety Approval | CE/CB/TUV/C-tick | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,472.00
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!




















