Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FSP |
| Series | CPU Coolers |
| Model | MP7-BA |
| Thermal Wattage | 280W |
| Colour | Black |
| CPU Supported Platforms | Intel LGA: 1954 / 1851 / 1700 / 1200 |
| Installation method for 1954 / 1851 same as 1700 | |
| AMD: AM5 / AM4 | |
| Dimensions (LxWxH) | 125 × 123.5 × 153 mm |
| HeatSink Dimensions (LxWxH) | 125 × 97.5 × 153 mm |
| Fan Dimensions (LxWxH) | 120 × 120 × 25 mm |
| Weight | 990 g |
| Heatsink Material | Aluminum Alloy |
| Heat-pipe | 6 mm × 6 pcs with Copper base plate |
| Fan Speed | 800 – 1800 RPM (PWM) ±10% |
| Bearing Type | FDB |
| Static Pressure | 2.1 mm H2O ±10% |
| Fan Air Flow | 76 CFM ±10% |
| Noise Level | 32 dBA ±10% |
| Rated Voltage | 12V DC |
| Rated Current | 0.3A |
| LED | ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!









