Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gainward |
| Series | GeForce 700 Series |
| Model | GT 730(GW-GT730-2GB) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GT 730 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 2.0 x16 |
| Base Clock | 902 MHz |
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Architecture | NVIDIA Kelper Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 800 MHz |
| Memory Size | 2GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | DDR3 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Support |
| OpenGL | 4.6 and OpenCL Support |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI(2.0) |
| 1x VGA | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | V2.2 |
| Maximum Digital Resolution | 4096 x 2160 @60Hz |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA PhysX Technology |
| NVIDIA FXAA Technology | |
| NVIDIA PureVideo HD Technology | |
| NVIDIA Adaptive Vertical Sync | |
| TrueHD And DTS-HD Audio Bitstreaming Support | |
| NVIDIA CUDA Technology With CUDA C/C | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | Low Profile |
| Slot Width | 1 Slot |
| Dimensions | 115 x 69mm (L x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO H810M-B Intel H810 LGA 1851 Arrow Lake Micro-ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR2,139.00
DeepCool R-LE240-BKAMMC-G-2 LE240 V2 ARGB 240mm All-In-One Black ...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!

















