Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AI TOP Series |
| Model | AI TOP ATOM Mini PC (ATAGB10-9000) |
| Processor | |
| Model | Grace Blackwell GB10 Superchip |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA (Mediatek) |
| Boost Clock | N/A |
| Core Arrangement | 10x Cortex-X925 Arm Cores, 10x Cortex-A725 Arm Cores |
| Core Count | 20 cores |
| Thread Count | 20 threads |
| Cache | N/A |
| Lithography | TSMC N3 Process |
| Packaging | TSMC 2.5D Advanced Packaging Technology |
| Interconnect | NVIDIA NVLink Chip-to-Chip (NVLink-C2C) |
| AI Accelerator | |
| Model | NVIDIA GB10 Superchip |
| Performance | Up to 1000 AI TOPS (CPU, GPU, NPU combined Int8) |
| Compatibility | Supports PyTorch, Jupyter, Ollama, & More |
| Memory | |
| Total Installed | 128GB (On-Board) |
| Type | LPDDR5x |
| Speed | Up to 9400 MT/s |
| Maximum Capacity | 128GB (On-Board) LPDDR5x-9400 |
| No SO-DIMM Slots available for upgrades | |
| Graphics | |
| Integrated | NVIDIA Grace Blackwell GB10 Graphics |
| CUDA Cores | 6144 CUDA cores |
| Tensor Cores | 5th Generation |
| RT Cores | 4th Generation |
| Tensor Performance | Up to 1 Petaflop |
| Graphics APIs | Shader Model 6.6, OpenGL 4.6, Vulkan 1.3 |
| Compute APIs | CUDA 13.0, OpenCL 3.0 |
| Memory | 128GB (Unified) |
| Workflow, Model & Tool Support | NVIDIA NIM, AI Blueprints, AI Workbench |
| Supported DL & ML Frameworks | PyTorch, Tensorflow, MATLAB & More |
| Supported Platforms | Riva, Holoscan, Metropolis, Isaac, & More |
| CUDA Support | cuDNN, cuBLAS, TensorRT, NCCL, & More |
| Hardware Support | 9th Gen NVIDIA Encoder Engines |
| 6th Gen NVIDIA Decoder Engines | |
| NVIDIA ConnectX-7 | |
| Storage | |
| Installed | 1x 4TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 5.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| Connectivity | |
| Ports (Rear) | 3x USB 10Gbps Type-C Ports |
| 1x HDMI 2.1a (FRL) Port | |
| 1x USB Type-C Power Port | |
| 1x 10 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| 2x NVIDIA ConnectX-7 Teaming Ports | |
| 1x Secure Lock Slot (Side) | |
| Buttons | Power Button (Rear) |
| Networking | |
| Ethernet | 10 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Adapter |
| Wi-Fi | WiFi 7 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| General | |
| Operating System | NVIDIA DGX Operating System |
| Supports Ubuntu Linux | |
| Power Adapter | 240W AC Adapter, Universal 110-230V, 50-60Hz |
| Dimensions | 150 x 150 x 50.5mm (W x D x H) |
| Weight | 1.20kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
Stock Coming SoonR8,299.00
R5,799.00
Save: R 2,500!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR12,999.00
R11,799.00
Save: R 1,200!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
Stock Coming SoonR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,499.00
R15,999.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,799.00
R11,999.00
Save: R 5,800!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,199.00
R8,499.00
Save: R 1,700!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,499.00
R14,499.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 32G...
In stock with WootwareR18,799.00
R12,799.00
Save: R 6,000!









