XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | GV-N3070GAMING OC-8GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express Gen 4 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| Effective Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 448 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 2x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| General | |
| Cooler | WINDFORCE 3X Cooling System |
| 3x 80mm Unique Blade Fans | |
| 5 Composite Copper Heat Pipes | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin, 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 286 x 115 x 51 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Terrible build quality - Kyne, 24 November 2021
I got this card 2 days ago, the card has bent power pins ( It's a common problem with these cards , google it ) So the power cables don't clip in properly and I hope this doesn't cause long term issues. The cables go in about 70% and just hang. The build quality is quite bad, the card makes plastic screech noises when you move it, ad some parts aren't glued on properly, avoid this card guys.
- Unlimited POWER! - Nicholas, 24 November 2021
Needless to say, but I am very happy with my purchase, even with prices being so ludicrous as they are these days.
The graphics card is solid in performance, it really is a beast of a card.
Special shout-out to Dominic who handled my order. Your service was outstanding! Thank you. - Awesome Graphics Card - Ross, 27 January 2021
Speedy delivery, very impressed with the performance of the RTX3070. My only criticism would be that it seems the card was opened as the box was damaged/torn and the packaging inside was also slightly torn however the card looked in perfect condition. I have registered it with Gigabyte for the 4th year warranty. Once again, Thank you Michael for your amazing service!!! I will be ordering again for sure!
- Amazing service and great card! - Gershon, 22 January 2021
Wootware got this card to me in record time! Excellent service and their support people were very helpful! The card is great! No driver issues like I had with my Radeon 5700XT which I had to return. I would however recommend buying the ASUS TUF GAMING 3080 rather if you can ever find stock. Unfortunately because of the stock issues, I had to settle for the 3070 now but it's good enough for 1440p gaming and 4K at lower FPS.
- Best - Tjaart, 28 December 2020
Best Service
Best Shipping
Best Communication
Best Staff
And a fantastic card
10/10 would use your shop again
Apparently the review needs a minimum of 150 characters so here are some character to fill out my review so that it passes your minimum character count requirements - Better than my GTX970! - Rudi, 27 November 2020
As much as I wanted a 3080, I decided on this card instead seeing I wouldn't really notice a difference getting the bigger card on my screen (Samsung QLED TV, 1440p at 120fps or 4k at 60fps).
And yes, I upgraded from a 5.5 year old GTX970. I'm blown away by the performance, obviously coming from that old card hehe. But yeah, I'm in geek heaven!! The money I saved will go towards a 2TB nvme SSD :D
Thanks Wootware, you guys rock!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









