
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX EVO-X2 |
| Processor | |
| Model | AI Max 395 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.10GHz |
| Core Arrangement | 16x Zen 5 Cores |
| Core Count | 16 cores |
| Thread Count | 32 threads |
| Cache | 64MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | AMD Ryzen AI NPU Co-Processor |
| Performance | Up to 50 TOPS (NPU) |
| Up to 126 TOPS (SoC) | |
| Memory | |
| Total Installed | 128GB (On-Board) |
| Type | LPDDR5X |
| Speed | 8000 MT/s |
| Maximum Capacity | No SO-DIMM Slots available for upgrades |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 8060S RDNA3.5 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports (Front) | 1x USB 40Gbps Type-C Port |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 1x SD Card Slot Reader | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Ports (Rear) | 1x USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort |
| 1x USB 10Gbps Type-A Port | |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 FRL Port | |
| 1x DisplayPort 2.1 Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Networking | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 |
| Wi-Fi | Mediatek MT7925 WiFi 7 Tri-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 230W AC Adapter, Universal 110-230V, 50-60Hz |
| Dimensions | 193 x 185.8 x 77 mm (W x D x H) |
| Colour | Black & Silver Two-tone |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- An absolute beast - James, 16 April 2026
Struggled a bit with the dedicated BIOS of 96gig vram or setting vram low and just having system ram say 110gigs but this was mostly cos of LM Studio, I found running Lemonade AI server is much better suited and built for this device. You then run the bios setting of 96gig VRAM and inside Lemonade AI server it actually filters models when u search to be compatible with this device. Lemonade really works well man. Top notch AI server.
You can pass in context size, all sorts of llama cpp args etc. I'm running "unsloth/Qwen3.5-35B-A3B-GGUF:Q8_0" and it is working brilliantly. Around 25-30 tok/s. Also been running "lmstudio-community/Qwen3-Coder-Next-GGUF:Q6_K" - Both these models work brilliantly. The Coder Next model doesn't play nice with tools like GSD tho.
Been running them all in Opencode and it works perfectly for agentic coding. I also run ": ggml-org/gpt-oss-120b-GGUF:MXFP4" for chatting via the lemonade AI chat interface for asking debugging question. All in all a serious piece of kit this. - Fast and powerful - Richard, 16 March 2026
As per the title, it is fast and powerful but large for a NUC. Runs AI well, and once replaced, it'll still make for an awesome Steam Box analogue. This model has some life ahead of it.
- Bought to mess with larger LLMs and it does just that. - Lance, 6 August 2025
Wanted to try out larger LLM models that would not fit into my 4080s 16GB Vram and not being an Apple fan (although thier unified memory is tempting) I figured I would try this 395+ chip and 128gb ram and see how well it works. Simple answer is that I have loaded models that needed 30gb+ Vram and they all load and run successfully. Granted, the LLMS dont reach the speeds of multiple 5090s with 32gb vram tokens per second, but they run which is what I wanted... my 4080 system would just crash and burn. Other than that use case, the reviews praising the 395+ and its 8060s gpu are confirmed... Its snappy doing office stuff and 1080p gaming is totally acceptable at decent quality settings. Now wish I could afford a bunch more for a totally overpowered proxmox HA cluster but that would be stupid..
- Fast & you can run big LLMs locally - Lance, 29 July 2025
Got it specifically to run some larger LLMs locally without breaking the bank and it does exactly that. Its not as fast as a decent GPU with enough VRAM obviously, but unlike the GPUs with limited VRAM it CAN actually load 32b+ LLMs and they run without the system crashing... and at 20t/s its ok and usable for testing. As a system for more general use, even 1080p gaming, its fantastic... The Asus ROG Flow Z13 (2025) laptop must be a beast with this chip and memory config.
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,499.00
Save: R 1,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!










