Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX EVO-X2 |
| Processor | |
| Model | AI Max 395 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.10GHz |
| Core Arrangement | 16x Zen 5 Cores |
| Core Count | 16 cores |
| Thread Count | 32 threads |
| Cache | 64MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | AMD Ryzen AI NPU Co-Processor |
| Performance | Up to 50 TOPS (NPU) |
| Up to 126 TOPS (SoC) | |
| Memory | |
| Total Installed | 64GB (On-Board) |
| Type | LPDDR5X |
| Speed | 8000 MHz |
| Maximum Capacity | No SO-DIMM Slots available for upgrades |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 8060S RDNA3.5 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports (Front) | 1x USB 40Gbps Type-C Port |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 1x SD Card Slot Reader | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Buttons (Front) | Power |
| System Fan Lighting Control | |
| Performance Mode Switch | |
| Ports (Rear) | 1x USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort |
| 1x USB 10Gbps Type-A Port | |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 FRL Port | |
| 1x DisplayPort 1.4 Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x DC In 5525 Interface | |
| 1x RJ45 2.5G Gigabit LAN (8125BG) | |
| Networking | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 |
| Wi-Fi | Mediatek MT7925 WiFi 7 Tri-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Adapter | 230W AC Adapter, Universal 110-230V, 50-60Hz |
| Dimensions | 193 x 185.8 x 77 mm (W x D x H) |
| Colour | Black & Silver Two-tone |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!









