Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX G11 |
| Processor | |
| Model | Ryzen Embedded R2514 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 3.70GHz |
| Core Arrangement | 4x Zen+ Cores |
| Core Count | 4 cores |
| Thread Count | 8 threads |
| Cache | 4MB L3 Cache |
| Lithography | Global Foundries 12nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | N/A |
| Performance | N/A |
| Compatible Frameworks | N/A |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB SO-DIMM) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MT/s |
| Maximum Capacity | 2x SO-DIMM Slots on-board, Both Occupied |
| Supports Up to 32GB (2x16GB) DDR4-2666 Memory | |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon Vega 8 GCN Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x2 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x2 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port with DisplayPort |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 2x HDMI 2.0b Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 2x Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Adapter |
| Wi-Fi | Mediatek AMD RZ616 WiFi 6E Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 65W DC Adapter, 19V @ 3.42A |
| Colour | Black |
| Dimensions | 128.5 x 127 x 51mm (W x D x H) |
| Weight | 0.48kg |
| Boxed Accessories | VESA Mount kit |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!









