Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | IS-47-XT |
| Compatibility (Intel) | Intel LGA1700/1200/115X |
| Compatibility (AMD) | AMD AM5/AM4 |
| TDP | 95W |
| Overall Dimension | 94×94×47mm (L×W×H) |
| Material | 4×Ф6mm heatpipe Copper Base Aluminum Fin |
| Weight | 355g (Heastink fan) |
| Fan Dimension | 92×92×15mm |
| Fan Speed | 800±200-2800RPM±10%(PWM) |
| Max. Air Flow | 46CFM |
| Max. Static Pressure | 3.24mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8 - 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Better than stock coolers - Vincent, 2 July 2024
This cooler works well for an HTPC. I've paired it with an older 5600G and it does seem to keep the temps a bit lower than the stock wraith stealth coolers. It does make more noise than the stock cooler at higher RPM.
The build quality is decent and the mounting hardware didn't give me any issues. It included 2 sets of brackets for AM4/AM5 that allow you to change the orientation.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









