| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | SE - Series |
| Model | IS-55 Black |
| Compatibility | Intel LGA1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 125W |
| Overall Dimension | 120×120×55mm (L×W×H) |
| Material | 5× 6mm heatpipe Copper Base Aluminum Fin (Black coating) |
| Weight | 450g (Heastink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×15mm |
| Fan Speed | 500-2000RPM(PWM) |
| Max. Air Flow | 54.6CFM |
| Max. Static Pressure | 1.53mmH2O |
| Noise | 31.2dB(A) max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8-13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.18A |
| Power Input | 2.16W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Impressive - Shawn, 2 October 2025
Been using this cooler on one of my PC`s - Cooling a Ryzen 5700x no problem - Low 60`s in Game
ID Cooling is best value for money - Great - Johan, 9 October 2023
I'm using this cooler in an ITX case running Intel Core i3-9350KF (95w TDP) on a Supermicro X11SCL-IF. Before purchasing this cooler, I was using a Noctua NH-L9i. It simply could not keep up, every now and again the CPU would hit PROCHOT (100℃) and would average 50℃. With the IS-55 my idle temperatures have dropped to 35℃ and I haven't exceeded 60℃.
Would definitely recommend this cooler, especially at this price-point, you get a lot for your money - Robust & Well made - Victor, 9 October 2023
Solid construction, nice low profile, cools my i5 mini-ITX Kodi box at least as well as my liquid cooler used to.
Fits nicely onto the MSI H8i board, even with my full size RAM with heat spreaders.
Very quiet and CPU temps remain in the desired range.
Definitely recommended. - Exception for the size - Russel, 1 June 2023
And they say size matters ;)
Outstanding cooler considering its low profile. It works very well on higher core count chips at lower TDP's, and even with the high heat density of chips like the 5800X3d it still managers to hold up well and keep temps in check under all-core workloads.
When you consider that this is as cheap as it is, it makes it a no brainer - for anyone building an SFF system, if your RAM is at a compatible height just buy this and don't think twice. - Impressive results. - Benjamin, 8 March 2023
Using it to cool my Ryzen 9 3900 with the power limit set to 115W. The processor doesn't go past 80 degrees celsius after running a CPU-Z stress test for about an hour.
- Very Good. - Ethyn, 7 January 2023
Low profile and quiet, keeps cpu cool. Difference between this and a stock amd am4 cooler is quite noticeable when it comes to sound and cooling performance.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!











