ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID Cooling |
| Series | Air Coolers |
| Model | SE-207-XT ARGB |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/115X, AMD AM5/AM4 |
| TDP | 280W |
| Overall Dimension | 122x141x156mm |
| Heatsink Material | 7×Ф6mm Copper Heatpipe+Copper Base+Aluminum Fin |
| Weight | 1200g(Net weight includes the heatsink and fans only) |
| Fan 1 | |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 500-1500RPM(PWM) |
| Max. Air Flow | 68.2CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 30.5dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Fan 2 | |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 500-1500RPM(PWM) |
| Max. Air Flow | 68.2CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Cooler - Shawn, 20 January 2024
This is the same cooler as the ID-Cooling SE-207-XT Black but instead of plain black fans this one comes with A-RGB fans. After reading reviews and doing enough research I decided to buy this cooler to replace my Corsair H 150 AIO as I felt it was just blocking airflow. After installation I noticed that my temps were more or less the same as the 360mm AIO but the air cooler was much more quiet. I will 10/10 recommend this cooler, very easy to install, looks good and does a great job at cooling.
I just replaced the ID cooling fans with Arctic P12 fans as they have a higher RPM
This was my first aircooler in 7 years and will highly recommend
Specs:
Ryzen 5900x
32gb DDR4
RTX 3090 FE
Aorus B550 Elite
NZXT H7 flow









