ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling SE-207-XT Advanced 120mm Black PWM Premium High-End CP...
In stock with WootwareR1,299.00
R799.00
Save: R 500!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | SE Series |
| Model | SE-224-XTS ARGB |
| Compatibility | Intel LGA1700, 1200, 1151, 1150, 1155, 1156 |
| AMD AM5, AM4 | |
| TDP | 220W |
| Overall Dimension (LxWxH) | 120mm x 75mm x 151mm |
| Heatsink Material | 4x Ф6mm Direct Touch Heat pipes |
| Aluminium Fins | |
| Weight | 650g (Heatsink & Fan) |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 600RPM - 1500RPM ±10%(PWM) |
| Max Air Flow | 70CFM |
| Max Static Pressure | 2.15 mmH2O |
| Noise | 28.9dBA |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) |
| 5V (3-pin ARGB) | |
| Operating Voltage | 10.8VDC - 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| 3-Pin ARGB | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent - Cobyn, 15 October 2023
This cooler works great keeps my 7600x cool, and great quality as well.
- Good cooling for i7 12700 non K - Yashveer, 24 June 2023
Idle temps is 28 degrees Celsius.
Paired with Rtx 3080 10gb. Playing far cry 6, the temp is 55 degrees - Well made cooler - Micaela, 12 June 2023
I was surprised by the quality of this product. Fan is well made, blades are white btw. Does a good job at cooling. My i5-10400 idles at about 30 degrees. The only reason why I'm not giving it 5 stars is because I can't get the RGB to work. Don't know if I'm doing something wrong or if the product is faulty. Haven't had time to try and figure it out yet.
- Not bad CPU Cooler - Adrian, 12 June 2023
very nice processor cooling fan and easy to install. works nicely. my only issue is that i am unable to use the RGB feature of the cooler due to the 3 pin plug. Only certain motherboards that have a 3 pin RGB_Header will support the RGB for the fan
- Bang for buck - Sean, 4 June 2023
Everything I wanted - PWM, ARGB and came with thermal grease.
At idle and 50% fan speed (950rpm) it keeps my Ryzen 5600 at 34 degrees and is super quiet.
At idle and 100% fan speed (1650rpm) it drops my Ryzen 5600 to 31 degrees, but is noticeably louder. - Works as intended - Jared, 2 March 2023
The product works as intended, no issues so far.
- Better than expected - Alan, 3 February 2023
Didn't expect this cooler to work as well as it does, to be honest. My R5 3600 was hitting 80C+ at times with the stock wraith stealth cooler, haven't seen it go over 65C with this one and that was on some really hot days. Mostly stays around 60C and under. The clips for the fan do feel a little flimsy and are a little fiddly but they do their job well enough and the rest of the installation is very straight forward. The RGB looks decent too. Overall, no complaints, great product for the price and Wootware service on point as always.
- Great "little" cooler - Nico, 11 January 2023
Averaging about 54C on 12100F in COD and War Thunder... Used to approach 80C
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









