ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling SE-207-XT Advanced 120mm Black PWM Premium High-End CP...
In stock with WootwareR1,299.00
R799.00
Save: R 500!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID Cooling |
| Series | SE Series |
| Model | SE-224-XTS BLACK |
| Compatibility | Intel LGA1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 220W |
| Overall Dimension | 120×75×151mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4×6mm Heatpipe(Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 650g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 600±200~1500±10%RPM |
| Max. Air Flow | 70CFM |
| Max. Static Pressure | 2.15mmH2O |
| Noise | 28.9dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent value for Money - Henco, 8 December 2025
Super impressed with how well this cooler works. Used a watercooler before (Closed loop) but the pump started acting up after more than a good few years.
Had to find an alternative and at a budget. Reviews looked good so I thought I'd give it a go. This rocks, barely going over 65 degrees, when gaming. - Great value for it's price. - Micheal, 13 January 2025
Was using a 11400F with a stock cooler sadly... but with this cooler temps went from 88 to 60 after a 20 min stress test and so far the quickest cooler i have ever installed its easier than a stock cooler xD
- Great budget option - Steve, 7 March 2024
I've used a lot of different budget coolers and this seriously represents great value. You're not going to get similar temp drops from the competitors for a similar price. Very solid build and no regrets opting for the "budget" option.
- No Regrets - Emmanuel, 7 November 2023
I bought this for my Ryzen 5600, stock clock speeds. The cpu would get to 79 - 82 degrees in game. On cinebench it got to 84degrees with wraith cooler. I did the same tests, ran them multiple times, on cinebench it wouldn't go beyond 66deg, and I could barely hear the cpu fan spinning up with the 224. Msfs2020 got to 79deg in game. I have my top fan set to go on at 57deg, the fan still hasn't gone on in game. Highly recommend.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









