Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Case Fans |
| Model | TF-12025-PRO-ARGB TRIO |
| Fan Dimension | 120×120×25mm (PWM) |
| Weight | 150g |
| Rated Voltage | 12VDC (PWM) / 5V (ARGB) |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Starting Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25±10%A (Power) / 0.4-0.5A Max (ARGB) |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Fan Speed | 500~1800±10% RPM |
| Max. Air Pressure | 2.55mmH2O |
| Max. Air Flow | 82.5CFM |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Connector | 4pin PWM / 3pin 5V ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good bang for buck - Ethan, 9 March 2026
ARGB looks good and fan air flow is fairly strong, bought on special and was a very good price for the quality.
Easily installed and can daisy chain. - Good - Janu, 23 July 2025
Very good product works really well and it has rubber corners feels like R600
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
NZXT RF-U42HF-B1 F420 RGB Core 420mm Single Frame Black Case Fan
In stock with WootwareR1,549.00
R799.00
Save: R 750!









