Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514700KF Core i7-14700KF 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-...
In stock with WootwareR8,070.00
R7,199.00
Save: R 871!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 13th Gen Raptor Lake |
| Model | Core i9-13700F (BX8071513700F) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 8 Performance Cores, 8 Efficiency Cores |
| Cores | 16 |
| Threads | 24 |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.20GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.10GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.10GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.10GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.50GHz |
| Cache | 30MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 24MB |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 219W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 5600MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 89.6GB/s |
| Graphics | |
| Processor Graphics | N/A |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes | 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Worth the price! - Clinton, 20 October 2023
Worth the price!
Definitely something to consider when purchasing.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,199.00
Save: R 2,800!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,399.00
Save: R 2,100!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!


















