Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 15th Gen Arrow Lake S |
| Model | Core Ultra 9 285 (BX80768285) |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 24 |
| Performance-cores | 8 |
| Efficient-cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Max Turbo Frequency | 5.6 GHz |
| Intel Thermal Velocity Boost Frequency | 5.6 GHz |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.9 GHz |
| Cache | 36 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 40 MB |
| Processor Base Power | 65 W |
| Maximum Turbo Power | 182 W |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by CPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| CPU Lithography | TSMC N3B |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 6400 MT/s |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| ECC Memory Supported | Yes |
| GPU Specifications | |
| GPU Name | Intel Graphics |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 2 GHz |
| GPU Peak TOPS (Int8) | 8 |
| Graphics Output | DP2.1 UHBR20, HDM2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| Xe-cores | 4 |
| Max Resolution (HDMI) | 4K @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS) 8K @ 60Hz (HDMI2.1 FRL) |
| Max Resolution (DP) | 8K @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4K @ 60Hz |
| DirectX Support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| OpenCL Support | 3 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| # of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x7D67 |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on GPU | Yes |
| NPU Specifications | |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS (Int8) | 13 |
| Sparsity Support | Yes |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max # of DMI Lanes | 8 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 24 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1851 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2022C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Advanced Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.5 |
| Intel Thread Director | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel vPro Eligibility | Intel vPro Enterprise, Intel vPro Platform |
| Intel Hardware Shield Eligibility | Yes |
| Intel Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intel Active Management Technology (AMT) | Yes |
| Intel Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel Remote Platform Erase (RPE) | Yes |
| Intel One-Click Recovery | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Intel Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | Yes |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
Stock Coming SoonR14,199.00
R11,999.00
Save: R 2,200!
Intel BX80768285 Core Ultra 9 285 24-Core 5.60GHz Arrow Lake-S So...
In stock with SupplierR11,952.00
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,699.00
R24,499.00
Save: R 200!
Western Digital WDS200T4B0E Blue SN5000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR8,199.00
R6,199.00
Save: R 2,000!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
Stock Coming SoonR73,999.00
R61,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,799.00
R7,799.00
Save: R 3,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
















