Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR6,199.00
R4,499.00
Save: R 1,700!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | Essentials |
| Status | Launched |
| Launch Date | Q3'15 |
| Processor Number | i5-6600K |
| Intel Smart Cache | 6 MB |
| # of QPI Links | |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 AVX 2.0 |
| Embedded Options Available | No |
| Lithography | 14 nm |
| Scalability | 1S Only |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015D |
| Conflict Free | Yes | Performance |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| TDP | 95 W | Memory Specifications |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 32 GB |
| Memory Types | DDR3L 1600/DDR4 2133 |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 34.2 GB/s |
| ECC Memory Supported ‡ | No | Graphics Specifications |
| Processor Graphics ‡ | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.15 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 1.7 GB |
| Execution Units | 24 |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 3840x2160@60Hz |
| Max Resolution (DP) | 3840x2160@60Hz |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Wireless Display | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| # of Displays Supported ‡ | 3 | Expansion Options |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations ‡ | Up to 1x16 2x8 1x8+2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 | Package Specifications |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Graphics and IMC Lithography | 14nm |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| Low Halogen Options Available | See MDDS | Advanced Technologies |
| Intel Turbo Boost Technology ‡ | 2.0 |
| Intel vPro Technology ‡ | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡ | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 ‡ | Yes |
| Intel My WiFi Technology | Yes |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Itanium (VT-i) | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Small Business Advantage | No | Intel Data Protection Technology |
| AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel SGX (Software Guard Extensions) | 1 | Intel Platform Protection Technology |
| OS Guard | Yes |
| Trusted Execution Technology ‡ | No |
| Execute Disable Bit ‡ | Yes |
| Anti-Theft Technology | Yes | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
ASUS Republic of Gamers (ROG) Z170 Maximus VIII Hero Dual Graphics Customizable ATX PC
From: R17,919.00
To: R65,196.00
Out of stock
ASUS Republic of Gamers (ROG) Z170 Maximus VIII Gene Dual Graphics Customizable Micro-ATX PC
From: R16,270.00
To: R61,924.00
Out of stock
- Good value for money - Ruan, 12 February 2017
For its price point its the best value for buck!
- Get this for good value for money - Matthew, 24 October 2016
If you want a CPU that has a good amount of power for a cheaper price or you want a cheap overclockable CPU then this is the CPU for you.
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
In stock with WootwareR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!



















