GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,199.00
Save: R 2,600!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,499.00
R10,499.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,699.00
R11,999.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR24,499.00
R15,499.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | NUC Kits |
| Model | BXNUC10i5FNH |
| Essential Specifications | |
| Board Form Factor | UCFF (4" x 4") |
| Socket | Soldered-Down BGA |
| Internal Drive Form Factor | M.2 and 2.5" Drive |
| Number of Internal Drives Supported | 2 |
| Lithography | 14 nm |
| TDP | 25 W |
| DC Input Voltage Supported | 19 VDC |
| Processor Included | Intel Core i5-10210U Processor (6M Cache, Up to 4.10 GHz) |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (Dependent on Memory Type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2666 1.2V SO-DIMM |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 42.6 GB/s |
| Number of DIMMs | 2 |
| ECC Memory Supported | No |
| Graphics Specifications | |
| Integrated Processor Graphics | Intel UHD Graphics |
| Graphics Output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Expansion Options | |
| PCI Express Revision | Gen 3 |
| PCI Express Configurations | M.2 Slot with PCIe X4 Lanes |
| Removable Memory Card Slot | SDXC with UHS-II Support |
| M.2 Card Slot (Storage) | 22x42/80 |
| I/O Specifications | |
| Number of USB Ports | 7 |
| USB Configuration | 2x Front (Type-A, Type-C) and 3x Rear USB 3.1 Gen2 (2x Type-A, Type-C); 2x USB 2.0 via Internal Headers |
| USB Revision | 2.0, 3.1 Gen 2 |
| USB 2.0 Configuration (External Internal) | 0 2 |
| USB 3.0 Configuration (External Internal) | 2B 2F 0 |
| Total/Max Number of SATA 6.0 Gb/s Ports | 2 |
| RAID Configuration | 2.5" HDD/SSD M.2 SATA SSD (RAID-0 RAID-1) |
| Audio (Back Front Channels) | 7.1 Digital (HDMI mDP); L R mic (F) |
| Integrated LAN | Intel Ethernet Connection I219-V |
| Integrated Wireless | Intel Wireless-AX MAC |
| Integrated Bluetooth | Yes |
| Consumer Infrared Rx Sensor | Yes |
| Additional Headers | CEC, 2x USB2.0, FRONT_PANEL |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 1 |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| TPM | No |
| Intel HD Audio Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Platform Trust Technology (Intel PTT) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Older but capable NUC - Bergvliet High School, 15 November 2024
I bought one of these for our school at the start of 2023 as a PC powering a TV in the new boardroom - we needed something small and quiet that had enough power to get the job done. Though this is a 10th gen chip, it still has enough grunt to get the display job done fine, especially since we kitted it out with 16GB of RAM and a good 500GB NVME drive. Performance has never been an issue with the device and it does exactly what we needed it to do. As a bonus, the VESA mount plate that is included in the box is really good and makes for mounting the NUC under a table a breeze.
That being said, Asus is now responsible for support for this unit since Intel sold the NUC business. I was able to get firmware updates still, but I can't imagine that is going to last too much longer given the age of this unit now. I'd definitely be looking at a GMKTec or similar solution these days now rather than going for this unit.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









