Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | InWin |
| Series | AL Case Fan Series |
| Model | AL120 Single Pack (IW-FN-AL120-1PK) |
| Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Colour | Black |
| Weight | 0.133kg |
| Bearing Type | Long Lifespan Sleeve Bearing |
| Performance | |
| Speed | 600 - 1800 RPM ±10% |
| Airflow | Up to 82.96 CFM |
| Static Pressure | Up to 2.31 mmH2O |
| Sound Level | Up to 25 dBA |
| Power | |
| Power Draw | 0.33A @ 12V (3.96W) per fan |
| Connector | 4-pin PWM Header |
| PWM Control | Yes, supports most motherboards & controllers |
| RGB | |
| RGB LEDs | Yes, individually addressible RGB LEDs |
| Connector | 3-Pin 5V ARGB header |
| RGB Power Draw | 0.3A @ 5V (1.5W) per fan |
| Controller Compatibility | Compatible with InWin ARGB One-Click Controller |
| Supports Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, ASRock PolyChrome, ASUS Aura | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
NZXT RF-U36HF-B1 F360 RGB Core 360mm Single Frame Black Case Fan
In stock with WootwareR1,449.00
R699.00
Save: R 750!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









