Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R649.00
Save: R 250!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | HS01 Series |
| Model | HS01 Pro Black |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | SPCC Steel |
| Tempered Glass | |
| I/O Ports | 1x USB Type-A |
| 1x USB Type-C | |
| 1x Audio in/out Jack | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7x Standard, 7x Vertical |
| Drive Bays | 2x 3.5" |
| 4x 2.5" | |
| PSU Support | ATX / SFX |
| Dimensions | 480mm x 240mm x 480mm |
| Volume | 55.3L |
| Pre-Installed Fans | |
| Bottom | 3x Montech GF120 Reversed 120mm ARGB PWM Case Fan |
| Rear | 2x Montech GF120 120mm ARGB PWM Case Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm / 2x 140mm |
| Top | 3x 120mm |
| Rear | 2x 120mm |
| Bottom | 3x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | N/A |
| Top | 360mm / 240mm |
| Rear | N/A |
| Bottom | 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 175mm |
| PSU Length Limitation | 200mm |
| Top Mounted Radiator Thickness | 80mm |
| GPU Length Limitation | 420mm |
| General | |
| Dust Filters | Bottom |
| Additional Included Accessories | ARGB Fan Hub |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Neat and Fun Case - Stefan, 2 October 2025
First of all.
Thank you Wootware for an Amazing Product.
Montech did a real nice job here.
amazing airflow can fit 11 x 120mm fans.
dropped motherboard mount is great, clearance for 360mm liquid coolers and big cpu fans
fits large gpu's
cable management is good you can hide it all
Very pleased with my purchase
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
























