| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | King Series |
| Model | King 65 Pro |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USBType-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| 1x Mic/Audio | |
| Power & LED Buttons | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 2.5": 5 |
| 3.5": 2 | |
| PSU Support | 185mm ATX PSU |
| Dimensions | 475x300x442mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Side | 2x 140mm (Reversed ARGB PWM Fans) |
| Rear | 1x 120mm (ARGB PWM Fans) |
| Fan Support | |
| Side | 2x 120mm, 2x 140mm |
| Top | 3x 120mm, 2x 140mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Bottom | 3x 120mm, 2x 140mm (requires using supplied extra-long radiator screws) |
| Radiator Support | |
| Side | 120/140/240mm |
| Top | 120/140/240/280/360mm |
| Rear | 120mm |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | 175mm |
| GPU Length Limitation | 420mm |
| Cable Management | 35mm |
| Radiator Thickness | N/A |
| General | |
| Dust Filters | Yes |
| Chassis Lighting | Yes |
| Features | Dual Sided Glass Experience |
| Tempered Glass | |
| Aesthetic ARGB Lighting | |
| Dual Chamber: Exceptional Compatibility | |
| Cooling Options Galore: Liquid, Air, and Fan-Friendly | |
| Streamlined Cable Management Design | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- The King For A reason - Siboniso, 9 March 2026
Amazing case, big and beautiful. I love the fact that it had it own rgb hub, love everything About the case. And also amazing service by Wootware, shipping was very quick.
- Easy as pie to build in. - Witblitz, 9 February 2026
Impressive little case. Sleek, elegant with a good price. Loving the dark tint on this. It was easy to add additional drives, easy cable management and the fan splitter/hub makes it easy for you to add more fans. Thanks to Wootware/Courier Guy as the delivery went smooth all the way from CPT to JHB. Good packaging.
The build inside it: https://i.ibb.co/VcmVmJbm/amd-system.png - Great build quality - Matthew, 5 February 2026
Very happy with this case. I like the tinted glass as it mutes your rgb slightly which is nice from my perspective. Build quality seems premium. Worth it
- Best case I ever had - Francois, 13 January 2026
Overall fantastic product. Well built, beautiful, convenient to install into and has excellent thermals. Thoughtful design went into this.
The manual however made no mention of the fan hub and all the cables, nor explained how it worked, so I was left to figure it out myself and with a quick search of Reddit for answers. - Montech King 65 Pro Black ATX Mid Tower Desktop Chassis - Kobus , 25 April 2025
This Desktop PC Chassis came very well packaged from the couriers. I am very pleased with this case as my PC Chassis for my first build! It has alot of space to work with and it has alot of space left for future upgrades, plus it was hassle free to cable manage my power supply cables when i built my pc! Thanks Montech and Wootware for the great Service!
- It’s a MONster - Darren, 6 January 2025
This case is unbelievable. I did my first build in this and it was an amazing experience. The fans that come with the case are brilliant and the PWM and RGB hub that comes with it has plenty expansion for your extra shiny spiny fans with hella underglow!
Also, if cable management isn’t your thing, plenty space to hide the mess.
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
























