Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R649.00
Save: R 250!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | X3 Series |
| Model | X3 MESH White |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Side Panel | Swivel Tempered Glass Side Panel |
| I/O Ports | 1x USB 3.0 Type-A |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| 1x Audio 3.5mm Jack | |
| 1x Microphone 3.5mm Jack | |
| 1x LED Switch | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 2x 3.5" / 2.5" HDD |
| 2x 2.5" SSD | |
| Dimensions | 370mm x 210mm x 480mm (Case) |
| 530mm x 265mm x 425mm (Carton) | |
| Weight | 5.42Kg (Case) |
| 6.28 Kg (Carton) | |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 140mm Rainbow LED Fan |
| Top | 2x 120mm Rainbow LED Fan |
| Rear | 1x 120mm Rainbow LED Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm / 3x 140mm |
| Top | 2x 120mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 160mm |
| GPU Length Limitation | Up to 305mm |
| PSU Support | Bottom mount, ATX |
| General | |
| Dust Filters | Top, Bottom |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Quality and Value for the Price - Sean , 20 March 2025
Great Quality and Value for the Price
I got this case for my son's first build, and he absolutely loves it! The build quality is impressive for the price, and it looks fantastic. The RGB fans are a great touch and look amazing—though they only have a simple rainbow effect that can be turned on and off via the case itself. This is a bit limiting if you're looking for more customization, but the effect still looks great.
The case also features a single-door perspex window, which makes it easy to access the internals. Overall, we're very happy with our purchase, especially given the price range. Highly recommend for anyone looking for a solid and visually appealing case without breaking the bank!
- Montech X3 MESH RGB Tempered Glass White ATX Mid Tower Desktop Chassis - MASSIMO, 19 March 2025
Well worth the purchase quick turn arround time from purchase and delivery. Will buy from here again.Thanks to all involved on getting it to me. Many thanks
- Serious Value! - Keenan, 2 August 2023
I got this case for my girlfriend purely because she liked the way it looks. I was pleasantly surprised to see how well it is built for the price range it competes in.
The swivel side panel feels really solid and there is no weak or flimsy pieces anywhere to be found. The 6 included fans also don't generate much noise and the small amount you pick up with the ear has a very nice sound anyways.
Only thing to keep in mind is that the fans aren't rgb , they only have one setting (rainbow) which is just 3 leds (blue , red , green) shining together to make colours blend and form the rainbow colour you see.
We already knew this but some of you might not so just wanted to point it out.
All in all I am really impressed with this case and would buy it again! Thank you Wootware for your amazing service as always!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
























