Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Clutch Gaming Mice |
| Model | Clutch GM41 Wireless |
| Sensor System | |
| Sensor Type | PixArt PMW-3370 Optical Sensor |
| DPI | Up to 20,000 |
| DPI Switch | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 |
| Acceleration | Up to 50G |
| IPS Tracking | Up to 400 |
| Mouse Polling Rate | 1000 Hz / 1 ms |
| Mouse Design | |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB Mystic Light MSI Dragon Logo |
| 16.7 Million colours | |
| Material | ABS Plastic, Rubber, PTFE |
| Grip Type | Palm, Claw |
| Mouse Buttons | 6 |
| Mouse Lifespan (L/R Switches) | Omron Switches, 60 Million clicks |
| Mouse Connectivity | |
| Connectivity Type | Micro USB wireless 2.4G transmitter dongle |
| MSI FriXionFree Low Friction Cable | |
| Battery Life | Up to 80 Hrs |
| Cable Type | Type-C to Type-A, Gold-plated |
| Cable Length | 2 m |
| General | |
| Compatible OS | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| Features | Nvidia Reflex Latency Analyzer |
| MSI Center software | |
| Quick Charge, Fully Charge in 90 Minutes | |
| Includes Charging Dock | |
| Product Dimensions | 130.1 x 67 x 38.3 mm |
| Product Weight | 74 g (Without cable) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect lightweight gaming mouse - Elizabeth, 24 November 2022
Great battery life, pleasingly light and love the groovy lights.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









