Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | FORGE Series |
| Model | FORGE GM300 Black |
| Form Factor | Right-handed Asymmetrical |
| Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| RGB Lighting | Yes, Single-Zone RGB LED supports 5x on-board presets and modes |
| Sensor | Optical Sensor |
| Max Sensitivity (DPI) | Up to 7200 DPI |
| Polling Rate | 1000Hz (USB 2.0) |
| Physical | |
| Buttons | 7x buttons |
| Switch Type | Micro Mouse Switches |
| On-Board Memory Profiles | N/A |
| Mouse Feet | 100% PTFE |
| General | |
| Cable | Flexible Braided Rubberised Cable 1.5m USB Type-A Cable |
| Tilt Scroll Wheel | N/A |
| Dimensions | 127 x 70 x 41mm (D x W x H) |
| Weight | 118 grams |
| Colour | Black |
| Software Support | MSI Control Center |
| Compatibility | Windows 7 or later |
| Linux/ChromeOS (limited functionality) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









