Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG Series |
| Model | MAG 255F E20 |
| Display | |
| Panel Size | 24.5" |
| Panel Type | Rapid IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Pixel Pitch | 0.2832 (H) x 0.2802 (V) |
| Brightness | 300 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 0.5ms Grey-to-Grey |
| Display Colours | 1.07 Billion Colours, 8-Bit with FRC |
| Colour Gamut | 79% DCI-P3, 100% sRGB, 83% AdobeRGB (CIE1976) |
| Performance | |
| Supported Video Modes (HDMI) | 480p, 576p, 720p, 1080p, 1080p (120Hz) |
| Refresh Rate | Up to 200Hz (HDMI) |
| Up to 200Hz (DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | VESA Adaptive-Sync Capable |
| NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync Compatible | |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 200Hz (HDMI, FreeSync) |
| 48Hz to 200Hz (DisplayPort, FreeSync/G-Sync) | |
| Variable OverDrive | N/A |
| Console Support | Yes, Full HD (1920x1080) @ 120Hz via HDMI |
| Xbox Series supports FreeSync over HDMI | |
| Certifications | Low Blue Light & Flicker-Free solution |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 20° |
| Swivel | N/A |
| Pivot | N/A |
| Height | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 100x100mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.0b Ports (HDCP, FreeSync) |
| 1x DisplayPort 1.2a Port (HDCP, FreeSync/G-Sync) | |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | <0.3W (Standby) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions (with stand) | 557.1 x 418.5 x 220.1mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 3.24kg |
| Weight (without stand) | 2.87kg |
| Boxed Accessories | 1x HDMI Cable (2.0) |
| 1x Power Cord (C13) | |
| 1x Quick Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,999.00
Save: R 6,500!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with WootwareR9,799.00
R6,199.00
Save: R 3,600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!











