Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG Series |
| Model | MAG 255F X24 |
| Display | |
| Panel Size | 24.5" |
| Panel Type | Rapid IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Pixel Pitch | 0.2832 (H) x 0.2802 (V) |
| Brightness | 300 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 0.5ms Grey-to-Grey |
| Display Colours | 1.07 Billion Colours, 8-Bit with FRC |
| Colour Gamut | 90% DCI-P3, 117% sRGB, 87% AdobeRGB (CIE1976) |
| Performance | |
| Supported Video Modes (HDMI) | 480p, 576p, 720p, 1080p, 1080p (120Hz) |
| Refresh Rate | Up to 240Hz (HDMI) |
| Up to 240Hz (DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | VESA Adaptive-Sync Capable |
| NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync Compatible | |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 240Hz (HDMI, FreeSync) |
| 48Hz to 240Hz (DisplayPort, FreeSync/G-Sync) | |
| Variable OverDrive | N/A |
| Console Support | Yes, Full HD (1920x1080) @ 120Hz via HDMI |
| Xbox Series supports FreeSync over HDMI | |
| Certifications | Low Blue Light & Flicker-Free solution |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 20° |
| Swivel | N/A |
| Pivot | N/A |
| Height | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 100x100mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.0b Ports (HDCP, FreeSync) |
| 1x DisplayPort 1.2a Port (HDCP, FreeSync/G-Sync) | |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | <0.3W (Standby) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions (with stand) | 557.1 x 418.5 x 220.1mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 3.24kg |
| Weight (without stand) | 2.87kg |
| Boxed Accessories | 1x HDMI Cable (2.0) |
| 1x Power Cord (C13) | |
| 1x Quick Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,999.00
Save: R 6,500!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with WootwareR9,799.00
R6,199.00
Save: R 3,600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!












