Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG FORGE |
| Model | MAG FORGE 100R |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Side Panel | Premium-grade 4mm Tempered Glass |
| I/O Ports | 2x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| 1x Audio | |
| 1x Mic | |
| Motherboard Support | ATX / Micro-ATX / Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 3x 2.5" |
| 2x 2.5" / 3.5" | |
| PSU Support | Standard ATX |
| up to 200mm (without 3.5'' HDD tray installed) | |
| Dimensions | 421mm x 210mm x 499mm |
| Weight | 5.64Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x 120mm ARGB Fan |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm / 2x 140mm |
| Top | 2x 120mm / 2x 140mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | Up to 240mm |
| Top | Up to 240mm |
| Rear | Up to 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 160mm |
| GPU Length Limitation | Up to 330mm |
| General | |
| Features | Constructed from High-Quality Materials |
| 1 to 6 ARGB LED Control Board | |
| LED Switch Button | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Value - Shez, 31 March 2023
The case has good build quality and is worth the money
- Great Great Great Case. - Lexi, 17 August 2022
Super easy to build in, really good airflow, dont need any other fans than the ones included. 10/10. Using it for my first ever pc and its really good, no complaints.
- Great Case - Sparrow, 20 July 2022
This case is great for the money. The construction is brilliant, good cable management options, and it comes with great case fans that are pretty damn silent. There is also a RGB controller which is a nice addition.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
























