Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
MAXSUN Challenger B760M D5 WIFI Intel B760 Raptor Lake LGA 1700 D...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,399.00
Save: R 1,600!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | PRO Series |
| Model | PRO Z690-P DDR4 |
| Processor | Supports 12th Gen Intel Core Processors, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Processor Socket LGA1700 | |
| Please Go To msi.com To Get The Newest Support Status As New Processors Are Released | |
| See Supported Processors | |
| Chipset | Intel Z690 Chipset |
| Memory | 4x DDR4 Memory Slots, Support Up to 128GB |
| Supports 2133/ 2666/ 3200 MHz (by JEDEC & POR) | |
| Max Overclocking Frequency: | |
| 1DPC 1R Max Speed Up to 5000 MHz | |
| 1DPC 2R Max Speed Up to 4600 MHz | |
| 2DPC 1R Max Speed Up to 4400 MHz | |
| 2DPC 2R Max Speed Up to 4000 MHz | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports Non-ECC, Un-Buffered Memory | |
| Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Please Refer www.msi.com For More Information On Compatible Memory | |
| https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z690-P-DDR4/support#support-mem-31>See Supported Memory | |
| Expansion Slots | |
| CPU Native | 1x PCIe 5.0 x16 Slot |
| Intel Z690 Chipset | 1x PCIe 3.0 x4 Slot |
| 3x PCIe 3.0 x1 Slots | |
| 1x M.2 E-Key For IntelWireless-AX CNVI and PCIe Wi-Fi Module | |
| Onboard Graphics | 1x HDMI 1.4b With HDR Port, Supports a Maximum Resolution Of 4K 30H |
| 1x DisplayPort 1.4 Port, Supports a Maximum Resolution Of 4K 60Hz | |
| Available Only On Processors Featuring Integrated Graphics | |
| Graphics Specifications May Vary Depending On The CPU Installed | |
| Multi-GPU | Supports AMD CrossFire Technology |
| Storage | 4x SATA 6Gb/s Ports (From Z690 Chipset) |
| 2x M.2 Slots (Key M) | |
| M2_1 Slot (From CPU) | |
| Supports PCIe 4.0 x4 | |
| Supports 2242/ 2260/ 2280/ 22110 Storage Devices | |
| M2_2 Slot (From Z690 chipset) | |
| Supports PCIe 4.0 x4 | |
| Supports SATA 6Gb/s | |
| Supports 2242/ 2260/ 2280 Storage Devices | |
| Supports Intel Optane Memory | |
| RAID | Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for SATA Storage Devices |
| Supports RAID 0 and RAID 1 for M.2 NVMe Storage Devices | |
| USB | |
| Intel Z690 Chipset | 8x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Ports (4 Type-A Port On The Back Panel and 4 Ports Available Through The Internal USB Connectors) |
| 6x USB 2.0 Ports (2 Type-A Port On The Back Panel and 4 Ports Available Through The Internal USB Connectors) | |
| 1x USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps Type-C Port On The Back Panel | |
| Audio | Realtek ALC897 Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| Supports S/PDIF Output | |
| LAN | 1x Realtek RTL8125BG 2.5Gbps LAN Controller |
| Internal Connectors | 1x 24-Pin ATX main Power Connector |
| 1x 8-Pin ATX 12V Power Connector | |
| 1x 4-Pin ATX 12V Power Connector | |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 2x M.2 Slots (M-Key) | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Connectors (Supports Additional 4 USB 3.2 Gen 1 5Gbps Ports) | |
| 2x USB 2.0 Connectors (Supports Additional 4 USB 2.0 Ports) | |
| 1x 4-Pin CPU fan Connector (PWM mode only) | |
| 1x 4-Pin Water-Pump Fan Connector (PWM Mode Only) | |
| 4x 4-Pin System Fan Connectors (PWM Mode Only) | |
| 1x Front Panel Audio Connector | |
| 2x System Panel Connectors | |
| 1x Chassis Intrusion Connector | |
| 1x TPM module Connector | |
| 1x Clear CMOS jumper | |
| 1x TBT Connector (Supports RTD3) | |
| Back Panel Ports | 1x DisplayPort |
| 1x HDMI | |
| 2x USB 2.0 | |
| 1x LAN Port | |
| 5x Audio Connectors | |
| 4x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps Type-C | |
| 1x Optical S/PDIF Out | |
| LED Features | 1x 4-Pin RGB LED Connector |
| 1x 3-Pin RAINBOW LED Connector | |
| 4x EZ Debug LED | |
| Features | MSI Core Boost Technology |
| Digital PWN | |
| MSI PCIe Steel Armor | |
| Premium Thermal Solution | |
| Memory Boost&XMP Technology | |
| Supports AMD Crossfire | |
| High Quality PCB | |
| Dimensions | 305 x 244mm (L x W) |
| Form Factor | ATX |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









