Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | Solid State Drives |
| Model | MKNSSDVL1TB-D8 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe 1.4 |
| Controller | InnoGrit IG5220 |
| Height | 3.8mm |
| Width | 80.0mm |
| Depth | 22.0mm |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Max Sequential Read | Up to 5200MB/s |
| Max Sequential Write | Up to 4370MB/s |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| TBW | 500TBW |
| Features | |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) ensures valuable data is protected |
| - Built-in LDPC ECC provides the most-powerful data correction level in use today | |
| - End-to-end data path protection | |
| - Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| Host Memory Buffer (HMB) uses system DRAM to boost performance | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| L1.2 power mode support for ultra-low power consumption | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High-reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| User-upgradeable firmware | |
| Temperature sensor | |
| RoHS, FCC, CE | |
| Power Consumption (Idle): 80mW | |
| Power Consumption (Active): Up to 3W | |
| Max sequential speeds and IOPS measured using CrystalDiskMark 8.0.1 x64. | |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Power Supply | 3.3V DC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 500TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great SSD - Donovan, 26 May 2025
This SSD delivers fast, responsive storage with PCIe 4.0 performance, making it ideal for gaming and productivity. Its compact M.2 form factor allows easy installation in modern builds.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



