Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GeForce GTX 1650 |
| Model | GamingPro (NE6165001BG1-1175A) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| CUDA Cores | 896 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing TU117-300-A1 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 192GBps |
| 3D API | |
| DirectX | 12.1 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes |
| OpenCL | 3.0 |
| CUDA | CUDA 7.5 |
| Shader Model | 6.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| VR Ready | No |
| General | |
| Cooling | Dual Fan Design |
| Features | NVIDIA G-Sync Compatible |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDAI Highlights | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Image Scaling (NIS) | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Game Ready Drivers | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Consumption | 75W |
| Power Connector | 1x 6-pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 170 x 112 x 40 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Wootware Intel Core i3-12100F Alder Lake Intel 600 Series Chipset Motherboard 8GB DDR4-3000MHz NVIDIA GeForce GTX 1650 500GB NVMe Windows 11 64-bit Desktop PC
From: R12,469.00
To: R23,235.00
Out of stock
- Good little GPU - Ryan, 29 December 2023
The graphics cards does its job well.
Sure, it wont compete with the RTX 3060 or 4060, but those are in a much higher price point.
I can play Satisfactory Update 8 at 1920x1080 on low with some settings turned to medium.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









