XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | JetStream Series |
| Model | RTX 4060 Ti JetStream (NE6406T019T1-1061J) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | Up to 2535 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | Nvidia Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Jet-Black JetStream Cooling Design |
| 0-dB Fan Technology | |
| Flow-Through Back Plate | |
| Palit ThunderMaster Software | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA NVLink | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 165W |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5-Slot |
| Dimensions | 249.9 x 115 x 49.6mm (L x W x H) |
| Boxed Accessories | Quick Start Guide |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- A Dream To Play On 1080p - Francois, 24 November 2024
My wife bought this graphics card for my birthday, and as always, she said it was such a pleasure dealing with Wootware. I got a nice birthday card with some sweets as a nice extra touch from Wootware.
I set all my game settings to ultra/epic and max out all configurations at 1080p. Games run on perfect 60 fps with maybe a 2 fps drop at most with big explosions etc. Image is so crisp compared to my RTX 3050 8GB that I had. Very happy! - GFX - Juan, 21 November 2024
Great Graphics quality and rendering super! Layout and slots provide awesome functionality and upgrade ability. Great speed and value with my new setup. Moar Memory is always great \o/
- Better than i expected - Marco, 24 May 2024
This GPU might not be a 4070 but it sure as hell performs well in games.
Keep in mind I only have a 100hz monitor and I have capped my fps to 90fps.
I play on 1440p and use Nvidia Geforce Experience/Nvidia app game settings optimizations.
I can play games like Cyberpunk with Ray Tracing On and with help from DLSS and FrameGen I get smooth frames. - Happy but with feedback - Rudolph, 16 May 2024
The product as described arrived earlier than was expected, and was handled with the utmost care. It was as described and performed exactly as expected, so overall I am very happy with the service.
I do wish that the website made a buyer aware of delivery & shipping insurance before you get to the final stage of paying online, as I had not initially accounted for that in my budgeting and it wasn't a small sum. This is the only reason I'm not giving a 5 star review. - Really great on a budget - Lee, 23 April 2024
With the price of electricity rising and the cost of living skyrocketing, it makes sense to look for ways to reduce the cost of your favorite hobbies (PC Gaming I'm looking at you!). This card is amazing! I had a RTX 2080 super, but last year it gave up its ghost, failed horribly, just out of warrentee (sad panda), then the cost of GPUs skyrocketed and the price of electricity rocketed, the cost of living the same. This card performs the same FPS-wise to my 2080super and uses far less energy! My 2080super used to use 200-280W of enery to play most of my games, with the 4060Ti_16gb by Palit, I play the same games often at slightly better frame-rates using 80-140W and after adjusting the fan curve using Palits Thunder Master software from their website, it reaches 52°C at most. All this while i game at 1440p on my 144hz gaming monitor (16Gb is better for the 1440p setup). I am really happy, while this isnt going to wow anyone in performance, to me its the best performance at low power money can buy right now. Thanks wootles!
- Palit RTX4060Ti 16Gb review - Quintin, 4 April 2024
The 16Gb version from Palit is more affordable than the 8gb versions of other manufacturers. Made purchase late on Sunday night and received the card a few days later which included public holidays. Great service and communication. The card itself performs great, more than 4x better score on 3d mark as my previous card, gtx 1650super OC. Plus the 16Gb version will allow it to last for a few years.
- Awesome little card! - Philip, 5 February 2024
It was very strange to see that this card was infact SMALLER than my GTX1080 while being more power efficient AND much more powerful... it really is strange to see, but the RTX 4060 Ti 16 gb really was a good, worth it purchase and it deserves some credit as a pretty decent card. My superposition benchmark on my gtx 1080 scored 3900 while my new RTX 4060ti 16gb scored 7600, so it was a very decent jump in performance, despite being a little pricy.
- Unleashing Graphics Power - Keaghan, 29 January 2024
Wootware offers an outstanding service with top-notch customer support, excelling in reliability, speed, and customer satisfaction. The NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti provides a stellar performance boost.
- Buy it, buy it now! - Abraham, 4 December 2023
This is very useful for AI workloads. SD XL xformers on gives 8it/s and you can load up to 23B given you have 16GiB lying around and ussing GGUF. Very cheap for it's price point. Its performance at 1080p is gamewise is near 2080ti levels. The 128bit bus is problematic if you want to play games but by problematic I mean that you should lower your settings. And really you should have gotten a 4070 or a 7800XT or even a 6950XT
- ABSOLUTELY Incredible! - Clinton, 20 October 2023
For a really good price point, incredible card, would of given it 10 stars to be honest, worth the money. Definitely something to consider when purchasing. Seems I need to add additional words to make it a worthwhile review, so here are the additional minimum 30 words.
- 1080P beast - Michael, 22 September 2023
This card is truly remarkable at 1080P. the 16GB vram is a bit overkill but I would never go for the 8GB model with today's vram needs. DLSS is better than FSR at the moment and Frame generation is a game changer whether I want to admit it or not.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,499.00
R6,199.00
Save: R 300!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
MSI B550M PRO-VDH WIFI AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro ATX Deskto...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,499.00
Save: R 100!


















